WST: 11 Arrows qualify for State A Wrestling Tournament, claim Region 1A crown

2-21-21
Brent Nathaniel
Twitter.com/BrentNathaniel

WATERTOWN, S.D. (GoWatertown.net) — Watertown would take home the team title and six first-place finishes at the Region 1A Wrestling Meet Saturday at the Watertown Civic Arena.

The Arrows as a team would take home a team score of 230.5. Taking home first-place finishes were Sloan Johannsen (106), Ben Althoff (152), Mac Young (160), Lexan Thorson (170), Connor Wirtjes (220), and Tyler Dean (285). Connor Hanson (120), Carson Hansmann (132), and Brock Eitreim (195) would take home second-place finishes.

11 Arrows will compete at the Class A Wrestling Tournament which runs February 25th through the 27th at Rushmore Plaza Civic Center in Rapid City.

——————————–

Team Scores
1 Watertown 230.5
2 Tea Area 174.0
3 Dell Rapids 151.0
4 West Central 147.5
5 Madison 132.5
6 Brookings 121.5
7 O`Gorman 105.0
8 Sf Roosevelt 55.0

Full Individual Results HERE

Watertown Finishes
106 – 1st Place – Sloan Johannsen of Watertown
Sloan Johannsen (Watertown) 29-1, Fr. over Chandler Carda (West Central) 27-6, Fr. (Fall 4:32)
120 – 2nd Place – Connor Hanson of Watertown
Maddix Slykhuis (Tea Area) 28-4, So. over Connor Hanson (Watertown) 17-8, Jr. (Dec 3-2)
126 – 6th Place – Nathan Briggs of Watertown
Canyon Lowman (Dell Rapids) 10-5, Sr. over Nathan Briggs (Watertown) 15-15, 8th. (Fall 0:55)
132 – 2nd Place – Carson Hansmann of Watertown
Jacob Vogel (Dell Rapids) 36-3, Sr. over Carson Hansmann (Watertown) 17-10, Jr. (Dec 7-1)
138 – 5th Place – Owen Spartz of Watertown
Owen Spartz (Watertown) 7-9, Fr. over () , . (Bye)
145 – 4th Place – Ian Johnson of Watertown
Nate Sprenkle (O`Gorman) 23-13, Sr. over Ian Johnson (Watertown) 21-18, So. (Fall 3:39)
152 – 1st Place – Ben Althoff of Watertown
Ben Althoff (Watertown) 27-6, Jr. over Carson Holt (O`Gorman) 27-15, Jr. (Fall 1:28)
160 – 1st Place – Mac Young of Watertown
Mac Young (Watertown) 28-7, Jr. over Justin Zirpel (West Central) 28-6, So. (Dec 8-6)
170 – 1st Place – Lexan Thorson of Watertown
Lexan Thorson (Watertown) 21-5, Sr. over Brayden Gee (Dell Rapids) 17-3, Sr. (Dec 4-0)
182 – 4th Place – Tyler Rudebusch of Watertown
Gabe Gebhardt (West Central) 17-14, Fr. over Tyler Rudebusch (Watertown) 13-4, Sr. (M. For.)
195 – 2nd Place – Brock Eitreim of Watertown
Luke Rasmussen (Brookings) 28-0, Jr. over Brock Eitreim (Watertown) 24-12, Fr. (Fall 1:00)
220 – 1st Place – Connor Wirtjes of Watertown
Connor Wirtjes (Watertown) 19-5, Sr. over James Olson (Brookings) 23-12, So. (Fall 4:45)
285 – 1st Place – Tyler Dean of Watertown
Tyler Dean (Watertown) 4-9, Sr. over Zach Carlson (O`Gorman) 7-29, Jr. (Fall 0:52)