2-1-21
Brent Nathaniel
Twitter.com/BrentNathaniel
High school basketball scores from the Associated Press
Don’t see your score? Email [email protected]

College Men’s Basketball
Friday
South Dakota 91, Omaha 59
North Dakota State 71, Kansas City 67
(2) Northern State 83, Minnesota Duluth 72
Upper Iowa 98, Augustana 88
Metro State 84, Black Hills State 83, OT
Viterbo 77, Dakota State 72

Saturday
South Dakota 97, Omaha 93
Kansas City 49, North Dakota State 47
(2) Northern State 64, Minnesota Duluth 58
Minnesota State 90, Sioux Falls 59
Upper Iowa 114, Augustana 109
Dakota State 90, Waldorf 51
Dakota Wesleyan 92, Hastings 76
DW: Mason Larson – 2

Sunday
Sioux Falls 74, Minnesota State 62

College Women’s Basketball
Friday
Kansas City 53, North Dakota State 45
Minnesota Duluth 61, Northern State 55
NSU: Lexi Wadsworth – 15, Haley Johnson – 9
Augustana 82, Upper Iowa 39
Black Hills State 69, Metro State 61
(21) Dakota State 88, Viterbo 58

Saturday
North Dakota State 68, Kansas City 65
Minnesota Duluth 67, Northern State 64
Black Hills State 74, Colorado Christian 46
Augustana 92, Upper Iowa 42
Dakota Wesleyan 79, Hastings 62
DW: Rynn Osthus – 6

Sunday
Minnesota State 71, Sioux Falls 67

High School Boys Basketball
Friday
Local scores…
Aberdeen Christian 61, Wilmot 27
Brandon Valley 57, Aberdeen Central 44
Florence/Henry 62, Great Plains Lutheran 26
Harrisburg 73, Watertown 41
Highmore-Harrold 56, Iroquois/Doland 32
Langford 66, Northwestern 42
Waubay/Summit 51, Warner 48

Across the state…
Burke 80, Tripp-Delmont/Armour 55
Canton 76, Freeman Academy 36
Chamberlain 62, Mobridge-Pollock 58
Corsica/Stickney 92, Menno 45
Edgemont 45, Hay Springs, Neb. 36
Faith 74, Newell 34
Gregory 68, Gayville-Volin 39
Hanson 45, Bridgewater-Emery 41
Howard 60, Ethan 47
Ipswich 61, Herreid/Selby Area 43
Lakota Tech 66, Marty Indian 63
Lyman 63, New Underwood 46
Platte-Geddes 61, Colome 40
Rapid City Christian 84, Timber Lake 63
Wagner 42, Scotland 38
Winner 70, Mt. Vernon/Plankinton 56
Wolsey-Wessington 79, Kimball/White Lake 44

Saturday
Deubrook 54, Castlewood 46
Lake Preston 64, James Valley Christian 53
LP: Tate Larson – 16; Jasper Denison – 15 pts 12 bds
Warner 52, Sully Buttes 36
Waverly-South Shore 64, Estelline/Hendricks 59
WSS: Aden Comes & Tanner Fonder – 17
EH: Dawson Bury – 15

DAK-XII/NEC Clash
Aberdeen Roncalli 58, Canton 52
Dakota Valley 78, Mobridge-Pollock 41
Dell Rapids St. Mary 78, Tiospa Zina Tribal 46
Elk Point-Jefferson 50, Webster 32
Madison 54, Hamlin 39
HAM: Tyson Stevenson – 14
Milbank 55, Lennox 48
Sioux Falls Christian 75, Groton Area 39
Tea Area 58, Sisseton 37
SIS: Andrew Kranhold – 9
Tri-Valley 61, Deuel 46
Vermillion 62, Redfield 35
West Central 50, Clark/Willow Lake 32

Across the state…
Alcester-Hudson 48, Akron-Westfield, Iowa 34
Brandon Valley 60, Sioux Falls O’Gorman 58
Dupree 83, Lakota Tech 73
Harding County 58, New Underwood 50
Harrisburg 63, Rapid City Central 55
Hemingford, Neb. 54, Edgemont 49
Herreid/Selby Area 52, Lemmon 51
Ipswich 67, Highmore-Harrold 57
Kadoka Area 57, Hill City 50
Leola/Frederick 81, South Border, N.D. 41
Newell 44, Philip 38
Rapid City Stevens 51, Sturgis Brown 40
Sioux Falls Roosevelt 63, Sioux Falls Lincoln 50
Stanley County 63, Lower Brule 62
Wall 53, Lyman 17
Wessington Springs 60, Freeman Academy/Marion 45
Yankton 61, Pierre 52

High School Girls Basketball
Friday
Local scores..
Aberdeen Central 50, Brandon Valley 45
Aberdeen Christian 42, Wilmot 27
Aberdeen Roncalli 62, Sisseton 34
Colman-Egan 35, DeSmet 26
Deubrook 64, Dell Rapids St. Mary 51
Elkton-Lake Benton 47, Oldham-Ramona/Rutland 31
Estelline/Hendricks 43, Arlington 35
EH: Kylie Beare – 14
ARL: Addalyn Steffensen & Haldy Carlson – 10
Florence/Henry 58, Great Plains Lutheran 21
Hamlin 72, Webster 37
Harrisburg 53, Watertown 38
Highmore-Harrold 63, Iroquois 28
McCook Central/Montrose 73, Sioux Valley 35
Northwestern 36, Langford 29
Redfield 46, Milbank 27
RED: Addison Rozell – 24
MLB: Maurina Street – 12
Waubay/Summit 54, Warner 41
Wyndmere-Lidgerwood, N.D. 53, Britton-Hecla 36
BH: Mckaelyn Zuehlke – 12

Across the state…
Baltic 58, Chester 39
Bison 49, Kadoka Area 44
Bowman County, N.D. 57, Lemmon 22
Corsica/Stickney 55, Menno 51
Edgemont 43, Hay Springs, Neb. 33
Ethan 48, Howard 29
Flandreau 62, Garretson 34
Gayville-Volin 53, Gregory 48
Hanson 45, Bridgewater-Emery 42
Herreid/Selby Area 46, Ipswich 38
Lakota Tech 67, Marty Indian 41
Mobridge-Pollock 44, Chamberlain 31
New Underwood 51, Lyman 28
Newell 46, Faith 34
Pierre 51, Yankton 22
Scotland 57, Wagner 51
Sioux Falls O’Gorman 63, Sioux Falls Lincoln 26
Tea Area 78, Madison 41
Tripp-Delmont/Armour 59, Burke 54
Wall 67, Timber Lake 52
Winner 55, Mt. Vernon/Plankinton 28

Saturday
Castlewood 61, Deubrook 26
CWD: Alayna Benike – 19 Pts, 11 Bds; Darah Dekam – 18 pts, 11 bds
DEU: Baylee Holmlund & Andrea’ Vandermeer – 7
Faulkton 40, Hitchcock-Tulare 31
Garretson 61, Sioux Valley 25
SV: Isabelle Baker – 12
Great Plains Lutheran 69, Iroquois/Doland 46
Hamlin 72, DeSmet 37
Marty Indian 55, Tiospa Zina Tribal 48
Sully Buttes 64, Warner 41
Waverly-South Shore 67, Estelline/Hendricks 48
WSS: Emily Kranz – 26 pts, 12 bds

Across the state…
Akron-Westfield, Iowa 54, Alcester-Hudson 27
Baltic 49, Parker 46
Harrisburg 60, Rapid City Central 45
Hemingford, Neb. 32, Edgemont 26
Herreid/Selby Area 51, Lemmon 31
Hill City 56, Kadoka Area 35
Kimball/White Lake 37, Avon 34
Lawton-Bronson, Iowa 42, Elk Point-Jefferson 33
Lower Brule 64, Stanley County 48
McCook Central/Montrose 71, Flandreau 52
New Underwood 49, Harding County 39
Newell 44, Philip 38
Rapid City Stevens 53, Sturgis Brown 31
Sioux Falls O’Gorman 63, Sioux Falls Lincoln 26
South Border, N.D. 53, Leola/Frederick 38
Wall 55, Lyman 19
White River 62, Rapid City Christian 45

College Wrestling
Saturday
North Dakota State 29, Fresno State 15
North Dakota State 30, California Baptist 6
Dakota Wesleyan 27, Midland 18
Northwestern 32, Dakota Wesleyan 6
Morningside 54, Dakota Wesleyan 0

Sunday
(22) Oklahoma 21, South Dakota State 13
South Dakota State 23, (21) Stanford 15
Northern State 62, Augustina 53

High School Wrestling
Saturday
Lee Wolf Invite Results
Les Tlustos Invite Results
Groton Invite Results 

Parker Tournament Results HERE
4. Sioux Valley 99.0
6. Sisseton 67.5
7. Hamlin 29.0
9 Deuel 21.0

High School Boys Hockey
Friday
Aberdeen 4, Watertown 2

Saturday
Brookings 9, Watertown 1

High School Girls Hockey
Saturday
Watertown 4, Oahe 2

College Volleyball
Friday
South Dakota def. (14) Creighton, 21-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-13

Sunday
South Dakota State def. Western Illinois, 25-21, 25-16, 25-11
(14) Creighton def. South Dakota, 18-25, 24-26, 25-20, 25-23, 15-7
Kansans City def. North Dakota, 25-23, 18-25, 21-25, 25-18, 15-13
MSU Denver def. Black Hills State, 25-14, 25-22, 25-19

High School Gymnastics
Saturday
Deuel Invitational Results HERE