Weekend Scoreboard

College Men’s Basketball
Friday
Northern State 88, St. Cloud State 71
Waldorf 78, Dakota State 75
Dickinson State 91, Presentation College 65

Saturday
South Dakota 91, Oral Roberts 80
Viterbo 80, Dakota State 70

College Women’s Basketball
Friday
South Dakota State 60, North Dakota State 52
(24/18) South Dakota 79, Purdue Fort Wayne 25
St. Cloud State 68, Northern State 60
Dakota State 84, Waldorf 58
Dickinson State 90, Presentation College 63

Saturday
Dakota State 89, Viterbo 88 F/2OT

Sunday
(24/18) South Dakota 79, Oral Roberts 56

High School Boys Basketball
Friday
Aberdeen Central 68, Tea Area 64
Britton-Hecla 48, Warner 38
Castlewood 54, Langford 46
Clark/Willow Lake 59, Webster 52
Hamlin 53, Milbank 43
Iroquois/Doland 59, Great Plains Lutheran 51
Northwestern 59, Leola/Frederick 45
Redfield 61, Sisseton 50
Redfield: Kolton Haider 15
Sisseton: Juron Adams 15
Richland, N.D. 65, Tri-State 39
Watertown 66, Mitchell 64, OT
Waverly-South Shore 47, Wilmot 44
Waverly-South Shore: Carter Comes 13
Wilmot: Trey Jurgens 10

Saturday
Brookings 68, Fairmont, Minn. 67
Huron 58, Aberdeen Central 49
Milbank 60, Florence/Henry 58
Milbank: Max McCulloch 25 Points 15 Boards
Florence/Henry: Mason Schroeder 25
Waubay/Summit 58, Faulkton 55

DVC Tournament
Championship
Dell Rapids St. Mary 66, Arlington 57
Third Place
Colman-Egan 55, Lake Preston 43
Fifth Place
Elkton-Lake Benton 71, Estelline/Hendricks 54

Hanson Corn Palace Classic
Aberdeen Christian 70, Corsica/Stickney 59
DeSmet 67, Viborg-Hurley 56
DeSmet: Kalen Garry 30, Tory Holland 20
Parkston 56, Aberdeen Roncalli 45
St. Thomas More 57, Sioux Valley 48
Sioux Valley: Kelton Vincent 14
Tea Area 58, Clark/Willow Lake 49
Clark/Willow Lake: Tyler O’Neill 19

High School Girls Basketball
Friday
Centerville 41, Tiospa Zina 39
Tiospa Zina: Zaylise Rainbow 12
Great Plains Lutheran 62, Iroquois/ 42
Hamlin 62, Milbank 18
Mitchell 62, Watertown 54
Northwestern 55, Leola/Frederick 13
Redfield 48, Sisseton 39
Redfield: Addison Rozell 14
Sisseton: Ayianna Chanku 14
Sioux Valley 67, Dell Rapids 34
Tea Area 55, Aberdeen Central 49
Warner 47, Britton-Hecla 17
Wilmot 51, Wyndmere-Lidgerwood, N.D. 32

DVC Tournament
Consolation Semifinal
Estelline/Hendricks 47, Elkton-Lake Benton 17
Estelline/Hendricks: Kate Wegner & Faith VanMeveren 11
Lake Preston 49, Oldham-Ramona/Rutland 38
Lake Preston: Ashlyn DeKnikker 27 Points, 21 Rebounds, 7 Steals
ORR: Julia Trygstad 13
Semifinal
Colman-Egan 54, Dell Rapids St. Mary 32
Deubrook 50, Arlington 36
Deubrook: Baylee Holmlund 25
Arlington: Harley Johnson 15

Saturday
Aberdeen Central 53, Huron 47
Brookings 47, Fairmont, Minn. 39
Faulkton 61, Waubay/Summit 39
Florence/Henry 65, Great Plains Lutheran 34
Ipswich 45, James Valley Christian 35
Northwestern 49, Wilmot 29

Dakota Valley Conference Tournament
Championship
Deubrook 41, Colman-Egan 35
Third Place
Arlington 48, Dell Rapids St. Mary 31
Seventh Place
Elkton-Lake Benton 40, Oldham-Ramona/Rutland 39

High School Boys Hockey
Friday
Watertown 6, Mitchell 1

Saturday
Sioux Center 5, Watertown 3

High School Girls Hockey
Friday
Sioux Center 10, Watertown 0

Saturday
Watertown 4, Sioux Center 2

High School Wrestling
Friday
Huron Dual
Aberdeen 50, Huron 27

Kingsbury Quad
Kingsbury County 45, Lyman 30
Kingsbury County 66, Sioux Valley 9
Kingsbury County 71, Warner/Northwestern 3
Sioux Valley 52, Warner/Northwestern 18
Lyman 36, Sioux Valley 30

Saturday
Parkston Little B
9. Clark/Willow Lake 84.5
11. Webster 71.0

River City Rumble
3. Huron 158.0
4. Milbank 134.5

Kingbury County Invite
2. Redfeld 185.5
3. Brookings 135.0
4. Kingsbury County 116.0
6. Sisseton 97.5
7. Groton Area 72.0
11. Sioux Valley 54.0
13. Hamlin 42.0
16. Warner/Northwestern 11.0
17. Tiospa Zina 5.0
18 Britton/Hecla 0.0