Arrows come away with 2nd place finish at Warrior Invite

SIOUX FALLS, S.D. (GoWatertown.net) — The Watertown Arrow wrestlers came away with a second place finish at the Warrior Invite on Saturday, scoring 229.5 as a team.  Brandon Valley would take the invite with a 231.5.

Fifteen Arrows would place including two first place finishes from Ty Althoff (132) and Sam Stroup (170).

The Watertown wrestlers are off till December 30th when they travel to the Sioux Falls Lincoln Invite.

106
2nd Place – Weston Everson of Watertown
Trason Oehme (Brandon Valley) 11-1, Fr. over Weston Everson (Watertown) 6-7, Fr. (MD 11-3)

113
3rd Place – Connor Hanson of Watertown
Connor Hanson (Watertown) 6-2, So. over Kaileb Hubbard (Mitchell) 7-7, Fr. (Fall 2:22)

120
4th Place – Carson Hansmann of Watertown
Nick Roob (Vermillion) 8-5, Jr. over Carson Hansmann (Watertown) 6-8, So. (Dec 6-3)

126
5th Place – Troy Randall Jr of Watertown
Troy Randall Jr (Watertown) 2-6, Fr. over Dillyn Jones (Sioux Falls Washington ) 3-8, Fr. (Fall 2:11)

132
1st Place – Ty Althoff of Watertown
Ty Althoff (Watertown) 13-0, Sr. over Blessing Taniah (Sioux Falls Washington ) 7-4, So. (Fall 0:30)

138
2nd Place – Jaxson Waugh of Watertown
Kyler Bauder (Mitchell) 13-3, Sr. over Jaxson Waugh (Watertown) 12-1, Sr. (Dec 11-4)
3rd Place – Mason Stoick of Watertown
Mason Stoick (Watertown) 4-1, Sr. over Kyler Lillie (Yankton) 8-6, Sr. (Fall 3:37)

145
2nd Place – Peyton Johnston of Watertown
Lucus Anglin (Vermillion) 12-0, Sr. over Peyton Johnston (Watertown) 11-2, Sr. (MD 11-3)
3rd Place – Ben Althoff of Watertown
Ben Althoff (Watertown) 4-1, So. over Lucas Slack (Brandon Valley) 8-5, Fr. (Fall 4:13)

152
3rd Place – Mac Young of Watertown
Mac Young (Watertown) 11-3, So. over Kamren McCubbin (Sioux Falls Washington ) 7-7, Jr. (Dec 6-1)

160
2nd Place – Lexan Thorson of Watertown
Jack Smith (Brandon Valley) 10-3, Sr. over Lexan Thorson (Watertown) 11-2, Jr. (MD 11-2)

170
1st Place – Sam Stroup of Watertown
Sam Stroup (Watertown) 11-2, Sr. over Kobi Terpstra (Brandon Valley) 8-4, Sr. (Dec 2-0)

182
2nd Place – Jayden Hartford of Watertown
Damion Schunke (Brandon Valley) 10-1, So. over Jayden Hartford (Watertown) 12-1, Sr. (Fall 4:19)

195
3rd Place – Connor Wirtjes of Watertown
Connor Wirtjes (Watertown) 9-5, Jr. over Blake Fredericks (Mitchell) 8-6, Jr. (Fall 4:07)

220
2nd Place – Lincoln Stahl of Watertown
Navarro Schunke (Brandon Valley) 8-0, 8th. over Lincoln Stahl (Watertown) 11-2, Sr. (Dec 8-1)

 

1 Brandon Valley 231.5
2 Watertown 229.5
3 Mitchell 165.0
4 Yankton 121.5
5 Sioux Falls Roosevelt 113.0
6 Vermillion 105.0
7 Sioux Falls Washington 89.0

(Brent Nathaniel, Watertown Radio Sports)