2-25-21 Scoreboard

2-26-21
Brent Nathaniel
Twitter.com/BrentNathaniel
Coaches, don’t see your score? Email [email protected]

High School Wrestling
State Meets
Class A Individual Results
Class A Team Dual Brackets
Class B Individual Brackets
Class B Team Dual Brackets

High School Girls Basketball
Local Scores…
Watertown 46, Huron 45

Region 1A SoDak 16 Qualifier
Aberdeen Roncalli 54, Sisseton 25
Redfield 59, Milbank 24

Region 2A SoDak 16 Qualifier
Flandreau 52, Florence/Henry 46
Hamlin 63, Sioux Valley 36

Region 1B SoDak 16 Qualifier
Aberdeen Christian 43, Waubay/Summit 34
Waverly-South Shore 47, Warner 40

Region 3B SoDak 16 Qualifier
Castlewood 73, James Valley Christian 40
DeSmet 37, Arlington 29

Across the state…
Brandon Valley 56, Rapid City Central 45, OT
Harrisburg 53, Sioux Falls Lincoln 25
Sioux Falls Washington 57, Sioux Falls O’Gorman 53, OT

Region 3A SoDak 16 Qualifier
Tri-Valley 57, West Central 52

Region 4A SoDak 16 Qualifier
Dakota Valley 61, Lennox 60
Tea Area 58, Elk Point-Jefferson 35

Region 5A SoDak 16 Qualifier
McCook Central/Montrose 62, Wagner 60
Parkston 50, Mt. Vernon/Plankinton 42

Region 6A SoDak 16 Qualifier
Miller 51, Chamberlain 50
Mobridge-Pollock 59, Stanley County 29

Regions 7&8A SoDak 16 Qualifier
Hill City 50, Lakota Tech 41
St. Thomas More 2, Hot Springs 0
Winner 69, Custer 34

Region 2B SoDak 16 Qualifier
Faulkton 52, Highmore-Harrold 45
Herreid/Selby Area 65, Lower Brule 42

Region 4B SoDak 16 Qualifier
Ethan 48, Colman-Egan 43
Hanson 51, Dell Rapids St. Mary 38

Region 5B SoDak 16 Qualifier
Menno 48, Scotland 37
Viborg-Hurley 52, Bridgewater-Emery 38

Region 6B SoDak 16 Qualifier
Andes Central/Dakota Christian 47, Kimball/White Lake 40
Corsica/Stickney 48, Tripp-Delmont/Armour 28

Region 7B SoDak 16 Qualifier
New Underwood 39, Wall 21
White River 75, Philip 42

Region 8B SoDak 16 Qualifier
Faith 59, Lemmon 53
Timber Lake 47, Newell 41

High School Boys Basketball
Local Scores…
Watertown 66, Huron 45

Across the state…
Brandon Valley 67, Rapid City Central 46
Ethan 48, Colman-Egan 43
Rapid City Stevens 78, Sturgis Brown 31
Sioux Falls O’Gorman 69, Sioux Falls Washington 61
Stanley County 56, North Central 43

College Women’s Basketball
NSIC Tournament
Minnesota Duluth 78, Sioux Falls 64
Augustana 77, Minnesota Moorhead 63

NSAA Tournament
Dakota State 72, Mayville State 55
Bellevue 83, Dickinson State 58

College Men’s Basketball
NSIC Tournament
Northern State 87, Augustana 84 F/OT
Wayne State 73, St Cloud State 70

NSAA Tournament
Dakota State 66, Mayville State 65
Bellevue 73, Valley City State 63