2-6-21
Brent Nathaniel
Twitter.com/BrentNathaniel

College Men’s Basketball
Friday
South Dakota 64, South Dakota State 56
North Dakota State 61, Oral Roberts 54
(2) Northern State 83, U-Mary 76
(22) Sioux Falls 70, Wayne State 68
Dakota State 85, Presentation College 75

Saturday
South Dakota State 89, South Dakota 78
Oral Roberts 80, North Dakota State 74
(2) Northern State 70, U-Mary 59
(22) Sioux Falls 71, Wayne State 46
Mayville State 74, Dakota State 67
Concordia 89, (16) Dakota Wesleyan 77

Sunday
Augustana 84, Southwest Minnesota State 74

College Women’s Basketball
Friday
U-Mary 64, Northern State 54
NSU: Lexi Wadsworth – 8, Haley Johnson – 7
Sioux Falls 80, Wayne State 45
Augustana 83, Southwest Minnesota State 81
(21) Dakota State 84, Presentation College 36

Saturday
(23) South Dakota State 80, South Dakota 75
Oral Roberts 78, North Dakota State 63
Northern State 70, U-Mary 59
NSU: Haley Johnson – 11, Lexi Wadsworth – 10
Sioux Falls 62, Wayne State 58
Southwest Minnesota State 75, Augustana 62
Black Hills State 64, Pueblo 54
(21) Dakota State 75, Mayville State 56
(25) Concordia 76, Dakota Wesleyan 69

High School Boys Basketball
Friday
Local Scores…
Brookings 52, Rapid City Stevens 45
Florence/Henry 70, Tri-State 38
Hamlin 55, Redfield 53
HAM: Tyson Stevenson – 14
RED: Jaxson Frankenstein – 21
Milbank 61, Britton-Hecla 47
Sioux Falls O’Gorman 63, Aberdeen Central 52
Sisseton 62, Webster 19
SIS: Dylan Goodhart – 11
WEB: Jacob Pereboom & Connor Bauer – 6
Spearfish 51, Huron 48
Tiospa Zina Tribal 64, Deuel 49
TZ: Jasiah Redbear – 21
DEU: Layton Eide – 14
Warner 42, Langford 35
Watertown 64, Rapid City Central 62

Across the state…
Avon 50, Bon Homme 40
Belle Fourche 61, Douglas 60
Bridgewater-Emery 52, Gayville-Volin 37
Chamberlain 65, Mt. Vernon/Plankinton 51
Colome 74, Andes Central/Dakota Christian 56
Custer 57, Hot Springs 50
Ethan 66, Kimball/White Lake 43
Garretson 47, McCook Central/Montrose 46
Irene-Wakonda 54, Centerville 53
Kadoka Area 54, Wall 30
Mitchell 61, Sturgis Brown 34
New Underwood 57, Edgemont 50
Parkston 67, Gregory 35
Potter County 67, Sully Buttes 37
Rapid City Christian 57, Chadron, Neb. 43
St. Thomas More 67, Winner 63
Tripp-Delmont/Armour 77, Marty Indian 51
Vermillion 62, Lennox 32
Viborg-Hurley 79, Freeman Academy/Marion 49
LMC Tournament Semifinal
Faith 57, Harding County 40
Timber Lake 62, Lemmon 57

Saturday
Local scores…
Aberdeen Central 74, Sioux Falls Roosevelt 69
Arlington 54, Great Plains Lutheran 43
Deubrook 61, Hitchcock-Tulare 44
Langford 69, Wilmot 17
Rapid City Central 69, Brookings 44
Sturgis Brown 63, Huron 57
Tiospa Zina Tribal 49, Groton Area 44
TZ: Juron Adams – 17
Watertown 52, Rapid City Stevens 45

Across the state…
Bon Homme 54, Freeman 52
Brandon Valley 80, Pierre 46
Elk Point-Jefferson 66, Lawton-Bronson, Iowa 52
Hanson 52, Parker 36
Hot Springs 70, Hill City 61
Lyman 73, Lead-Deadwood 39
Madison 57, Flandreau 54
Marty Indian 79, Centerville 57
Mitchell 65, Spearfish 36
Platte-Geddes 63, Miller 33
Sioux Falls Lincoln 60, West Central 55
Sioux Falls O’Gorman 53, St. Thomas More 37
Wagner 65, Avon 54
Wessington Springs 56, Tripp-Delmont/Armour 27
Highmore-Harrold Action Club Classic(equals)
Gregory 69, Philip 60
Herreid/Selby Area 64, Jones County 50
North Central 55, Colome 54
LMC Tournament
Championship
Timber Lake 52, Faith 50, OT
Third Place
Lemmon 60, Harding County 46

High School Girls Basketball
Friday
Local scores…
Aberdeen Central 50, Sioux Falls Roosevelt 49, OT
Colman-Egan 53, Estelline/Hendricks 40
DeSmet 50, Elkton-Lake Benton 34
DES: Kennadi Buchholz – 16
Deubrook 53, Arlington 33
DEU: Carley Landmark & Baylee Homlund – 11
ARL: Harley Johnson – 11
Flandreau 69, Sioux Valley 43
Florence/Henry 72, Tri-State 35
FH: Caylin Kelly – 18
TRI: Mary Rapp – 15
Huron 42, Spearfish 37
Milbank 65, Britton-Hecla 25
MLB: Tyra Berry – 21
BH: Sterling Brassfield * Addison Wade – 6
Rapid City Central 41, Watertown 32
Rapid City Stevens 58, Brookings 31
Wilmot 44, Great Plains Lutheran 38
WIL: Madeline Remund – 20
GPL – Kimberly Goeus – 15

Across the state…
Andes Central/Dakota Christian 49, Colome 39
Belle Fourche 51, Douglas 15
Bridgewater-Emery 57, Gayville-Volin 22
Custer 58, Hot Springs 43
Ethan 52, Kimball/White Lake 34
Howard 62, Canistota 39
Mitchell 60, Sturgis Brown 43
Mt. Vernon/Plankinton 60, Chamberlain 41
Parkston 64, Gregory 33
Rapid City Christian 52, Chadron, Neb. 27
St. Thomas More 67, Winner 63
Sully Buttes 61, Potter County 25
Tripp-Delmont/Armour 65, Marty Indian 47
Viborg-Hurley 72, Freeman Academy/Marion 22
Wall 52, Kadoka Area 40
West Central 65, Madison 36

Saturday
Local scores…
Aberdeen Central 50, Sioux Falls O’Gorman 47
Aberdeen Christian 56, Britton-Hecla 22
Arlington 63, Great Plains Lutheran 24
ARL: Hadley Carlson – 22
GPL: Oliva Holmen – 8
Deubrook 52, Hitchcock-Tulare 39
Estelline/Hendricks 46, Oldham-Ramona/Rutland 43
Ethan 52, Warner 30
Huron 67, Sturgis Brown 33
Leola/Frederick 44, Iroquois/Doland 35
Rapid City Central 66, Brookings 39
Rapid City Stevens 52, Watertown 38
Wilmot 46, Langford 39

Dak-XII/NEC Conference Clash
Canton 62, Clark/Willow Lake 52
CWL: Alicia Vig – 14
Dakota Valley 67, Sisseton 32
SIS: Chloe Langager – 8
Dell Rapids 54, Deuel 46
Elk Point-Jefferson 35, Tiospa Zina Tribal 25
Hamlin 42, Sioux Falls Christian 40
HAM: Kami Wadsworth – 14
Lennox 41, Milbank 27
MLB: Tyra Berry – 10
Tri-Valley 52, Groton Area 32
Vermillion 55, Redfield 42
Webster 61, Madison 46
WEB: Alivia Baumgarn – 22
West Central 54, Aberdeen Roncalli 38

Across the state…
Avon 52, Wagner 45
Bon Homme 60, Freeman 51
Brandon Valley 57, Pierre 52, OT
Chamberlain 55, Mitchell Christian 25
Garretson 50, Colman-Egan 43
Gayville-Volin 43, Canistota 33
Hanson 55, Parker 37
Hay Springs, Neb. 52, Bennett County 48
Menno 65, Irene-Wakonda 43
Mitchell 60, Spearfish 49
Platte-Geddes 47, Miller 42
Sanborn Central/Woonsocket 46, Wolsey-Wessington 43
Tripp-Delmont/Armour 43, Wessington Springs 28
White River 43, New Underwood 32

Dak-XII/NEC Conference Clash
Tea Area 68, Parkston 65

Highmore-Harrold Action Club Classic
Herreid/Selby Area 48, Highmore-Harrold 42
Jones County 52, Lower Brule 50
North Central 49, Colome 43
Philip 61, Gregory 58

High School Gymnastics
Saturday
ESD/Region Results

College Wrestling
Sunday
North Dakota State 18, South Dakota State 16
(12) Iowa State 19, South Dakota State 12

High School Wrestling
Friday
Lake Central/Big East Conference Tournament Results

Saturday
Yankton Invite Results
Redfield Invite Results

College Volleyball
Saturday
Black Hills State def. Fort Lewis, 14-25, 25-12, 25-21, 25-15
Black Hills State def. Westminster, 17-25, 20-25, 25-20, 25-13, 15-7

Sunday
North Dakota State def. South Dakota State, 25-19, 25-12, 25-21
South Dakota def. North Dakota 25-13, 25-13, 25-18