3-3-20 Scoreboard

College Men’s Basketball
NSIC Championship
Northern State 80, Minnesota State Mankato 59

GPAC Championship
Concordia University 68, Dakota Wesleyan 66

College Women’s Basketball
NSIC Championship
St Cloud State 71, Minnesota Duluth 62

GPAC Championship
Concordia Nebraska 60, Hastings 40

High School Boys Basketball
Class A Region 1
First Round
Groton Area 64, Aberdeen Roncalli 41
Milbank 56, Redfield 46
Milbank: Bennett Schwenn 22
Redfield: Kolton Haider 17
Sisseton 57, Webster 47

Class A Region 2
First Round
Clark/Willow Lake 63, Flandreau Indian 27
Clark/Willow Lake: Stone Burke 28
Flandreau Indian: Nathaniel Azure 9
Deuel 56, Florence/Henry 54
Hamlin 43, Flandreau 42
Flandreau: Tash Lunday 28
Hamlin: Nash Grantham 16

Class A Region 3
First Round
Tri-Valley 64, Baltic 46
West Central 56, Garretson 42

Class A Region 4
First Round
Tea Area 57, Elk Point-Jefferson 31
Vermillion 76, Canton 38
Dakota Valley 72, Beresford 35

Class A Region 5
First Round
McCook Central/Montrose 54, Mt. Vernon/Plankinton 51, 2OT
Parkston 64, Wagner 34

Class A Region 6
First Round
Chamberlain 74, McLaughlin 66
Cheyenne-Eagle Butte 81, Stanley County 53
Mobridge-Pollock 73, Miller 47

Class A Region 7
First Round
Pine Ridge 82, St. Francis Indian 55
Todd County 70, Little Wound 49
Winner 69, Bennett County 33

Class A Region 8
First Round
Belle Fourche 79, Hill City 40
Custer 60, Hot Springs 28
Rapid City Christian 66, Lead-Deadwood 23

Class B Region 1
Quarterfinal
Aberdeen Christian 52, Langford 40
Leola/Frederick 55, Britton-Hecla 52
Northwestern 53, Waverly-South Shore 50
Warner 40, Waubay/Summit 39

Class B Region 2
Quarterfinal
Herreid/Selby Area 70, Highmore-Harrold 46
Lower Brule 77, Faulkton 62
Potter County 66, Ipswich 56
Sully Buttes 58, Sunshine Bible Academy 30

Class B Region 3
Quarterfinal
Arlington 79, Iroquois 34
Iroquois/Doland: Reilyn Zavesky 11
Arlington: Mason Bunker 19
Wessington Springs 82, Castlewood 75
Wolsey-Wessington 61, Lake Preston 51
Wolsey-Wessington: Triston Abbott 18
Lake Preston: Carter Malone 20

Class B Region 4
Quarterfinal
Colman-Egan 67, Dell Rapids St. Mary 49
Elkton-Lake Benton 83, Ethan 65
Hanson 54, Chester 37
Sanborn Central/Woonsocket 57, Howard 52

Class B Region 5
Quarterfinal
Bridgewater-Emery 43, Gayville-Volin 33
Freeman Academy/Marion 61, Irene-Wakonda 34
Scotland 61, Canistota 27
Viborg-Hurley 80, Centerville 45

Class B Region 6
Quarterfinal
Gregory 72, Burke 60
Marty Indian 67, Bon Homme 37
Platte-Geddes 67, Kimball/White Lake 49
Tripp-Delmont/Armour 69, Corsica/Stickney 53

Class B Region 7
Quarterfinal
Jones County 53, Oelrichs 39
Kadoka Area 53, Crazy Horse 20
Lyman 69, New Underwood 36
White River 97, Wall 53

Class B Region 8
Quarterfinal
Faith 79, Wakpala 44
Harding County 77, Takini 51
Lemmon 63, Tiospaye Topa 48
Timber Lake 67, McIntosh 34