3-2-20 Scoreboard

College Men’s Basketball
NSIC Tournament
Northern State 81, Minnesota State Moorhead 65
Minnesota State Mankato 79, Minnesota Duluth 73

College Women’s Basketball
NSIC Tournament
Minnesota Duluth 80, Minnesota State Mankato 77
St. Cloud 76, Sioux Falls 59

High School Boys Basketball
Class B Region 1
First Round
Britton-Hecla 62, Great Plains Lutheran 42
Langford 62, Wilmot 50

Class B Region 2
First Round
Sunshine Bible Academy 50, North Central Co-Op 35

Class B Region 3
First Round
Deubrook 68, Estelline/Hendricks 56
Deubrook: Andrew Trooien19
Estelline/Hendricks: Riley Benning 15
Iroquois/Doland 81, James Valley Christian 53
Lake Preston 45, Hitchcock-Tulare 38

Class B Region 4
First Round
Chester 46, Oldham-Ramona/Rutland 32
Sanborn Central/Woonsocket 58, Mitchell Christian 23

Class B Region 5
First Round
Centerville 76, Menno 43
Irene-Wakonda 72, Freeman 35
Scotland 50, Alcester-Hudson 45

Class B Region 6
First Round
Bon Homme 54, Avon 39
Kimball/White Lake 76, Andes Central/Dakota Christian 75
Tripp-Delmont/Armour 61, Colome 32

Class B Region 7
First Round
New Underwood 54, Edgemont 29
Wall 62, Philip 51

Class B Region 8
First Round
McIntosh 75, Bison 25
Takini 61, Dupree 53
Wakpala 69, Newell 51

High School Girls Basketball
Class A Region 1
First Round
Redfield 68, Tiospa Zina Tribal 36
Tiospa Zina: Zaylise Rainbow 6
Redfield: Addison Rozell & Georgia Kuehn 8
Sisseton 51, Milbank 37
Sisseton: Kellie Karst 14
Webster 47, Groton Area 44

Class A Region 2
First Round
Clark/Willow Lake 45, Flandreau Indian 41
Flandreau 70, Sioux Valley 45
Flandreau: Hannah Parsley 19
Sioux Valley: Reagan Johnson 13
Florence/Henry 52, Deuel 31

Class A Region 3
First Round
Garretson 68, Dell Rapids 46
Sioux Falls Christian 61, Baltic 29

Class A Region 4
First Round
Dakota Valley 62, Elk Point-Jefferson 49
Tea Area 66, Canton 30
Vermillion 43, Beresford 31

Class A Region 5
First Round
Madison 56, Wagner 43
Parkston 53, Parker 29

Class A Region 6
First Round
Chamberlain 54, Mobridge-Pollock 35
Cheyenne-Eagle Butte 67, McLaughlin 50
Miller 48, Stanley County 19

Class A Region 7
First Round
Pine Ridge 79, St. Francis Indian 42
Red Cloud 83, Bennett County 15
Todd County 66, Little Wound 58

Class A Region 8
First Round
Belle Fourche 48, Custer 33
Hill City 58, Hot Springs 12
Lead-Deadwood 63, Rapid City Christian 58