College Men’s Basketball
Friday
Northern Colorado 87, South Dakota 68
(22) Keiser University 82, (7) Dakota Wesleyan 75

Saturday
South Dakota State 85, Idaho 57
(7) Dakota Wesleyan 78, (11) Maria University 56

Sunday
Kansas City 78, South Dakota 75

College Women’s Basketball
Friday
Dakota State 80, (16) Sterling 69

Saturday
South Dakota State 60, Green Bay 55

Sunday
(5) South Carolina 73, (25) South Dakota 60

High School Boys Basketball
Friday
Aberdeen Central 74, Spearfish 47
Aberdeen Christian 79, Sunshine Bible Academy 49
Arlington 54, Elkton-Lake Benton 45
Arlington: Trey Hamstad 19
Castlewood 82, Colman-Egan 74
Clark/Willow Lake 55, Britton-Hecla 39
DeSmet 53, Lake Preston 18
Dell Rapids St. Mary 67, Oldham-Ramona/Rutland 34
ORR: Connar Libis – 26
Estelline/Hendricks 60, Deubrook 58
Estelline/Hendricks: Marcis Hausman 16
Deubrook Area: Nick Bowne
Hankinson, N.D. 62, Wilmot 49
Wilmot: Reece Renelt 5
Huron 68, Rapid City Stevens 52
Mobridge-Pollock 49, Sisseton 44, OT
Sisseton: Kellie Karst 22
Sioux Falls Roosevelt 65, Brookings 41
Tri-State, N.D. 60, Great Plains Lutheran 33
Watertown 59, Harrisburg 45
Waverly-South Shore 48, Waubay/Summit 43
Waverly-South Shore: Sam Dalton 17
Waubay/Summit: Joey Johnston 8
Lakota Nation Invitational(equals)
Makosica Bracket(equals)
Semifinal(equals)
Tiospa Zina Tribal 56, Red Cloud 52

Saturday
Aberdeen Central 66, Sturgis Brown 53
Aberdeen Christian 39, Lemmon 23
Huron 75, Rapid City Central 57
Iroquois/Doland 60, Centerville 46
Langford 56, Hitchcock-Tulare 27
Richland, N.D. 56, Aberdeen Roncalli 51
Warner 48, Potter County 39
Webster 71, Ipswich 66
Webster: Braden Holland 19

Girls Basketball
Friday
Aberdeen Central 53, Spearfish 37
Aberdeen Christian 48, Sunshine Bible Academy 15
Clark/Willow Lake 58, Britton-Hecla 27
Langford 58, Ipswich 51
Langford: Ady Dwight 20
Mobridge-Pollock 61, Sisseton 55
Mobridge-Pollock: Reese Cerney 11
Sisseton: Dylan Goodhart 12
Rapid City Stevens 58, Huron 52
Redfield 33, Groton Area 28
Redfield:Hailee Clausen 11
Groton Area: Alyssa Thaler & Gracie Traphagen 8
Sioux Falls Roosevelt 52, Brookings 31
Paha Sapa Bracket(equals)
Consolation Semifinal(equals)
Consolation(equals)
Tiospa Zina Tribal 57, Crazy Horse 42

Saturday
Aberdeen Central 45, Sturgis Brown 24
Arlington 49, Baltic 29
Castlewood 68, Madison 41
Centerville 55, Iroquois/Doland 32
Chester 23, Lake Preston 12
Colman-Egan 54, Sioux Valley 47
Deubrook 49, Milbank 20
Deuel 55, Dell Rapids St. Mary 42
Elkton-Lake Benton 46, Oldham-Ramona/Rutland 17
Flandreau 59, Hamlin 51
Huron 52, Rapid City Central 38
Ipswich 62, Webster 51
Webster: Jaiden Bauer 22
Langford 49, Hitchcock-Tulare 30
Lemmon 60, Aberdeen Christian 27
Potter County 62, Warner 44
St. Thomas More 54, Watertown 29

High School Boys Hockey
Saturday
Huron 3, Watertown 2

Sunday
Watertown 4, Yankton 3

High School Girls Hockey
Saturday
Sioux Center 10, Watertown 0

Sunday
Aberdeen 11, Watertown 0

High School Gymnasts
Friday
Jill McCormick Invitational
Deuel 138.475
Harrisburg 136.550
Mitchell 132.925
Madison  131.200
Brookings 124.500
Aberdeen 124.100
Parkston-Ethan-Hanson  122.375
Huron 112.675
Individual Results HERE

Saturday
Jill McCormick Invitational
Watertown results HERE

College Wrestling
Friday
Minnesota 22, South Dakota State 10

High School Wrestling
Saturday
Warrior Invite
Watertown results HERE

Sioux Valley Avalanche
1 Sturgis Brown 242.5
2 Kingsbury County 158.0
3 Sioux Valley 147.5
4 Flandreau 92.0
5 Dell Rapids 78.0
6 Spearfish 71.0
7 Hamlin 69.0
8 Viborg-Hurley 60.0
9 Deuel 45.0
10 Sioux Falls Roosevelt 41.0
11 Sioux Falls Lincoln 33.0
12 Tri-Valley 16.0
13 Yankton 11.0
14 Mitchell 9.0

Madison Invite
1 Rapid City Stevens 201.5
2 Omaha Central 165.0
3 Sturgis Brown 150.0
4 Chamberlain 145.0
5 Harrisburg 132.5
6 Sioux Falls O`Gorman 110.0
7 Howard 106.0
8 Tea Area 91.0
9 Madison 87.5
10 Spearfish 81.0
11 Brookings 70.5
12 Dell Rapids 66.0
13 Lennox 56.0
14 West Central 50.0
15 Milbank 41.0
16 Groton Area 35.0
17 Sioux Falls Lincoln 30.0
17 Sisseton 30.0
19 Kingsbury County 24.0
20 Flandreau 20.0