1-29-21
Brent Nathaniel
Twitter.com/BrentNathaniel
Basketball scores from the Associated Press
Don’t see your score? Email [email protected]

College Wrestling
Augustana 29, Southwest Minnesota State 12

High School Wrestling
Harrisburg Triangular Results HERE
Northeast Conference Tournament Results HERE

High School Boys Basketball
Local scores…
Aberdeen Roncalli 62, Sisseton 59
Castlewood 69, Lake Preston 59
Clark/Willow Lake 56, Deuel 37
DeSmet 71, Colman-Egan 33
Elkton-Lake Benton 74, Oldham-Ramona/Rutland 51
Estelline/Hendricks 64, Arlington 56
Hamlin 63, Webster 38
Milbank 63, Redfield 48
MLB: Bennett Schwenn – 31
RED: Jaxson Frankenstein – 20
Mitchell 64, Brookings 42
Tiospa Zina Tribal 86, Miller 61
Watertown 61, West Central 53
Waubay/Summit 66, Great Plains Lutheran 62

Across the state…
Avon 51, Gregory 50
Belle Fourche 52, Harding County 48
Burke 80, Boyd County, Neb. 39
Douglas 65, Custer 55
Dupree 63, Philip 55
Ethan 63, Mitchell Christian 41
Faulkton 59, Leola/Frederick 50
Freeman Academy/Marion 74, Irene-Wakonda 50
Lemmon 61, McIntosh 49
Lennox 64, Parkston 42
Rapid City Central 72, Spearfish 44
Sioux Falls Christian 92, Dakota Valley 72
Sioux Falls Washington 65, Sioux Falls Lincoln 45
Sully Buttes 63, Hitchcock-Tulare 41
Tri-Valley 49, Elk Point-Jefferson 41
Vermillion 68, Dell Rapids 66
Viborg-Hurley 66, Centerville 43
Wall 54, Hill City 45
White River 81, Platte-Geddes 64
Yankton 51, Sioux Falls Roosevelt 46

High School Girls Basketball
Local scores…
Clark/Willow Lake 63, Deuel 38
Deubrook Area 58, Waverly/South Shore 47
Florence/Henry 54, Sisseton 45
FH: Trinity Watson – 19
SIS: Chole Langanger – 18
Waubay/Summit 59, Great Plains Lutheran 50

Local scores…
Andes Central/Dakota Christian 51, Bon Homme 36
Burke 58, Boyd County, Neb. 46
Custer 58, Douglas 32
Dell Rapids St. Mary 55, Alcester-Hudson 38
Ethan 60, Mitchell Christian 20
Faulkton 55, Leola/Frederick 19
Garretson 65, Parker 39
Harding County 59, New England, N.D. 37
Highmore-Harrold 62, Wolsey-Wessington 46
Hitchcock-Tulare 43, Sully Buttes 40
Irene-Wakonda 52, Freeman Academy/Marion 8
Lower Brule 55, Mobridge-Pollock 49
North Central 44, Potter County 34
Philip 54, Dupree 51
Rapid City Central 55, Spearfish 46
Rapid City Christian 60, Hot Springs 31
Sanborn Central/Woonsocket 42, Wessington Springs 31
Sioux Falls Christian 65, Dakota Valley 63
Sioux Falls Washington 55, Sioux Falls Lincoln 26
St. Thomas More 61, Sturgis Brown 22
Tri-Valley 46, Elk Point-Jefferson 43
Vermillion 56, Dell Rapids 33
Viborg-Hurley 62, Centerville 50
White River 77, Colome 20