1-22-21
Brent Nathaniel
Twitter.com/BrentNathaniel
High school basketball scores from the Associated Press
Don’t see your score? Email [email protected]

High School Boys Basketball
Local Scores…
Brandon Valley 59, Brookings 44
Great Plains Lutheran 59, Tri-State, N.D. 45
Hamlin 40, Milbank 35
HAM: Jackson Noem – 13
MLB: Bennett Schwenn – 15
Redfield 62, Britton-Hecla 39
RED: Jaxson Frankenstein 18
BH: Joel James 11
Sisseton 68, Deuel 39

Across the state…
Canistota 65, Hanson 55, OT
Canton 66, Mt. Vernon/Plankinton 54
Chamberlain 82, Miller 38
Chester 62, Baltic 34
Dell Rapids 64, Madison 54
Elk Point-Jefferson 68, Akron-Westfield, Iowa 39
Ethan 63, Corsica/Stickney 52
Gregory 58, Kimball/White Lake 51
Howard 57, Bridgewater-Emery 48, OT
Ipswich 46, Faulkton 44
Irene-Wakonda 37, Alcester-Hudson 34
Lyman 49, Faith 39
Marty Indian 57, Scotland 33
Menno 59, Freeman 33
Parkston 58, Bon Homme 36
Rapid City Christian 71, Bennett County 39
Sioux Falls Washington 60, Harrisburg 44
Sully Buttes 47, Stanley County 35
Tripp-Delmont/Armour 40, Mitchell Christian 27
Vermillion 66, Sioux Falls Christian 53
West Central 52, Lennox 45
Winner 68, Tri-Valley 51

High School Girls Basketball
Local Scores…
Aberdeen Roncalli 55, Webster 24
Brandon Valley 71, Brookings 36
Deubrook 40, Arlington 36, OT
DEU: Balee Homlund 16
ARL: Hadley Carlson 17
Elkton-Lake Benton 41, Great Plains Lutheran 18
GPL: Mali York – 9
Estelline/Hendricks 46, Oldham-Ramona/Rutland 21
Florence/Henry 59, Warner 31
Groton Area 45, Clark/Willow Lake 33
Hamlin 61, Milbank 18
Redfield 64, Britton-Hecla 21
RED: Addison Rozell 24
BH: Alyssa James 8
Waubay/Summit 51, Wilmot 15
Waverly-South Shore 58, Langford 28

Across the state…
Akron-Westfield, Iowa 64, Elk Point-Jefferson 37
Andes Central/Dakota Christian 53, Avon 42
Baltic 81, Chester 69
Belle Fourche 40, Douglas 31
Bridgewater-Emery 58, Howard 44
Chamberlain 53, Miller 43
Colman-Egan 36, Dell Rapids St. Mary 35
Corsica/Stickney 56, Ethan 50
Faith 56, Bison 44
Ipswich 40, Faulkton 37
Irene-Wakonda 59, Alcester-Hudson 55
Lakota Tech 71, Lower Brule 46
Newell 57, Bison 19
Parkston 50, Bon Homme 47
Rapid City Christian 69, Bennett County 31
Sully Buttes 47, Stanley County 35
Timber Lake 57, Harding County 42
Tripp-Delmont/Armour 48, Mitchell Christian 34
Wall 54, Philip 45
West Central 58, Lennox 29
White River 61, Gregory 43
Winner 60, Kadoka Area 32
281 Conference
Seventh Place
Iroquois/Doland 58, Sunshine Bible Academy 25
Fifth Place
James Valley Christian 51, Wessington Springs 29
Third Place
Hitchcock-Tulare 50, Wolsey-Wessington 36
Championship
Highmore-Harrold 45, Sanborn Central/Woonsocket 42

College Wrestling
Northern State 25, Minot 13

High School Wrestling
Watertown vs Milbank  Dual